3camp: Girl Power czyli kobiece spojrzenie na biznes

Logo 3 campWe wtorek, 05.03.2013, miałam okazję uczestniczyć w bardzo ciekawym spotkaniu, kobiecym 3campie, który odbył się w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER. Prelegentkami były same panie i opowiadając o swoim życiu, karierze zawodowej i co najważniejsze o własnych pomysłach na biznes. Dużo mówiło się o spełnianiu marzeń i byciu proaktywnym. Była to solidna dawka pozytywnej energii i motywacyjna porcja dobrych inspiracji.

Anna Czoska i Agnieszka Ręczajska – Virtual Recruiter

Jako pierwsza wystąpiła Anna Czoska, wspierana przez Agnieszkę Ręczajską. Tematem przewodnim był projekt Virtual Recruiter, który został laureatem StartupWeekend Trójmiasto oraz (kilka dni temu) zwyciężył w finale UPRISER. VR jest aplikacją mobilną, która ma na celu pomoc w przygotowaniu kandydatów do rozmowy kwalifikacyjnej. Podczas prezentacji Ania wymieniła istotne dla niej czynniki sukcesu:

 • wiedza;
 • pasja;
 • entuzjazm;
 • konsekwencja;
 • zaangażowanie;
 • sumienność.
Dodatkowo podkreśliła, że bardzo ważne jest czerpanie sił z drobnych porażek i nie poddawanie się. Dopracowanie pomysłu, spróbowanie w innym miejscu pozwala ostatecznie osiągnąć zamierzone cele. Tak się właśnie stało w jej przypadku.

Anna Czoska uważa, że w jej startupie najważniejszą siłą jest zespół i to dzięki temu udaje się Virtual Recruiterowi osiągać takie spektakularne sukcesy. Ja myśląc o VR widzę Anię – jej zapał, chęć działania i uśmiech na twarzy. Zespół jest ważny, ale musi mieć lidera, tak zwaną „lokomotywę”, która będzie ciągnąć wszystko do przodu. Ten projekt taką osobę posiada. Ja wróżę mu jeszcze wiele spektakularnych sukcesów.

Na koniec Ania podkreśliła, że warto myśleć globalnie. Choć obecnie Virtual Recruiter skupia się na polskim rynku, kto wie, co będzie za jakiś czas?

Więcej informacji: Virtual Recruiter

Ewa Miłek – Tadamm Suprise Institutte

Następna występowała Ewa Miłek, twórczyni Tadamm Suprise Institutte. Firma ta, mówiąc najprościej, zajmuję się robieniem „tadammów” – czyli imprez niespodzianek, ale takich naprawdę niesamowitych. Jedna z realizacji polegała na przygotowaniu 40 urodzin w stylu Stawka Większa Niż Życie. Tajne hasła, odpowiedni motor i dobrze przygotowane otoczenie sprawiło, że solenizant był szczerze zaskoczony i bardzo szczęśliwy. Firma ta pokazuje, że można przełożyć na biznes nasze prywatne doświadczenie i pasję. Wystarczy pomysł i chęć jego realizacji. I odwaga. Bez niej nie można osiągnąć zbyt wiele. Pani Ewa Miłek opowiadała również o korzyściach wynikających z dochodu pasywnego (np. wynajem nieruchomości, inwestowanie, prawa autorskie). Takie zarządzanie funduszami pozwala na lepsze dywersyfikowanie przychodów, a dodatkowo sam dochód pasywny gwarantuje pewną stałą kwotę przychodu niezależną od naszej pracy. Przy prowadzeniu własnej firmy jest to duży atut.

Więcej informacji: Tadamm Suprise Institutte

Grażyna Paturalska – Styl W Wielkim Mieście

Kolejną prelegentką była Pani Grażyna Paturalska, która swoją przygodę z biznesem zaczynała od szycia firan w swoim domu na wsi. Później woziła  je w wielkich torbach PKSami do pobliskich  miast. Pani Grażyna jest jedną z inicjatorek Polskiego Stowarzyszenia Właścicielek Firm, które powstało w 1999 r. Podczas swojej prezentacji opisywała drogę przez jaką musiała przejść, zarówno w biznesie, jak i w polityce. Mówiąc o sytuacji kobiet w polityce wykorzystała bardzo ciekawy cytat M. Gandhi:

Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz.

Po kilkuletniej przygodzie z polityką okazało się, że niestety, zarówno w Sejmie, jak i w Senacie nie ma miejsca dla niej, niezrzeszonej w żadnej partii politycznej. Po półtora roku poszukiwań pracy doszła do smutnego wniosku:

„Mądra, inteligentna, wykształcona, doświadczona i … bezrobotna, czyli polska kobieta po 50-tce”.

Jednak szybko znalazła antidotum na tę sytuację. Postanowiła robić to co kocha, a potrzebowała do tego tylko osoby, która za to zapłaci. Stworzyła więc swoją autorską audycję w radio, uzyskała pasmo radiowe i zaczęła robić to co kocha i na czym się zna. W audycjach poruszała tematykę stylizacji i kreowania wizerunku, które w praktyce używała już wiele lat temu w firmie wspólnie prowadzonej z mężem. Gdy złamała nogę, wykorzystała ten czas na napisanie książki, która na dniach ma ujrzeć światło dzienne. Dodatkowo wraz z synową stworzyła ekskluzywną kolekcję Kate&Grace Collection. Nie poddała się. Wierzyła w siebie, w swoją wiedzę i możliwości. Dzięki temu się udało. Pani Grażyna na każdym kroku podkreślała jak ważny jest ciągły rozwój, że nie można osiąść na laurach, cały czas należy patrzeć w przyszłość i uczyć się kolejnych rzeczy. W prezentacji znalazło się miejsce na kilka rad dotyczących tworzenia wizerunku. I w tym miejscu Pani Grażyna Paturalska podkreśliła istotność pierwszego wrażenia. Dodała jednak, że nie chodzi jedynie o sam strój, ważna jest również postawa czy uśmiech. Następnie wymienione zostały elementy wizerunku wewnętrznego:

 • spójność wewnętrzna w życiu prywatnym i zawodowym;
 • poczucie własnej wartości jako podstawa sukcesu życiowego;
 • nieustanny rozwój osobisty;
 • nowe cele i marzenia większe niż te w zasięgi ręki;
 • dobre relację rodzinne jako filar relacji międzyludzkich.
Prezentacja zakończyła się słowami: NIE REZYGNUJ Z MARZEŃ!
A więc do dzieła, pora znaleźć kogoś, kto zapłaci za realizację tego, co Ty kochasz.

Więcej informacji: Styl W Wielkim Mieście

Natasha Kurtova French – EngagePoint

Ostatnią prelegentką była Natasha Kurtova French, która przyleciała z USA. Jest założycielką i CEO EngagePoint oraz członkinią zarządu Palo Alto Art Center Foundation. Jednym z pierwszych pytań które zadała było:

„Czy uważacie, że kobiety w USA mają lepsze możliwości jeśli chodzi o rozwój i karierę zawodową?”

Myślę, że jej zdziwienie było dość duże, gdy okazało się, że niewiele osób na sali popiera tę opinię. Szybko zostało jej wyjaśnione, że to specyfika grupy wpływa na takie podejście do tematu. Gdyby Pani Natasha zadała to samo pytanie na ulicy, to zapewne usłyszałaby odpowiedź – wszędzie lepiej i łatwiej niż w Polsce. Okazało się jednak, że w USA nie jest wcale tak kolorowo jak by nam się wydawało. Natasha użyła pojęcia „16% Ghetto”. Analizując  każdy sektor, branżę, wyższe szkolnictwo czy listę 500 najbogatszych Fortune okazuję się, że kobiety stanowią nie więcej niż 16 %. Myślę, że w Polsce wygląda to podobnie. Również w Stanach, podobnie jak w Polsce, kobiety zarabiają mniej, niż mężczyźni o tych samych kwalifikacjach. Powody, dla których bardzo mało kobiet zajmuję wysokie stanowiska, są podobne jak u nas:

 • ekonomiczne czynniki – trudna gospodarka;
 • kultura – stereotypy i uprzedzenia;
 • czynniki socjologiczne/psychologiczne – tradycja męskiego braterstwa/ uprzedzenie do kobiet naukowców;
 • czynniki biologiczne;
 • polityka – brak odpowiedniej polityki prorodzinnej;
 • edukacja.

Brzmi znajomo? Warto w tym miejscu dodać, że USA jest jednym z 8 krajów (na 188 badanych) w których urlop macierzyński nie jest płatny. Wśród innych krajów z taką polityką prorodzinną jest np: Surinam, Liberia czy Papua – Nowa Gwinea. Na koniec Natasha dodała kilka ciekawych statystyk:

 • zasada 20/50 (dochód/zainwestowane fundusze) – w instytucjach w których pracuje więcej kobiet sprawdza się, że firma generuje 20% większy dochód, przy jednoczesnym 50% ograniczeniu finansowania;
 • firmy, w których 55 % to kobiety, są bardziej dochodowe;
 • wśród Aniołów Biznesu tylko 8% to kobiety.
Na końcu wszystkim zebranym dała radę: NEVER GIVE UP!

 

Spotkanie uważam za bardzo udane i inspirujące. Prelegenci, a dokładnie prelegentki, opowiadały o bardzo interesujących rzeczach i potrafiły zarazić entuzjazmem.

 
Więcej informacji na temat spotkania oraz filmy i prezentację znajdują się na stronie 3camp.

 

Źródło obrazka: LOGO 3camp.pl