Ile kosztuje profesjonalne CV?

Mając odpowiednią wiedzę i umiejętności profesjonalne CV można przygotować samemu. Potrzeba tylko trochę czasu i zaangażowania. Prawda jest jednak taka, że wiele osób nie posiada niezbędnych kwalifikacji, aby móc to zrobić samodzielnie. Wtedy z pomocą może przyjść firma, taka jak moja, która specjalizuje się między innymi w przygotowywaniu profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych. Jednakże ceny usług są bardzo zróżnicowane i chciałabym dziś właśnie poruszyć ten temat. 

Od jakiegoś czasu można zauważyć rosnącą popularność sprzedaży dokumentów aplikacyjnych na serwisach sprzedaży grupowej. Oferty ze względu na cenę są bardzo atrakcyjne i wiele osób z nich korzysta. Jednakże co te firmy tak naprawdę sprzedają? W większości przypadków jest to oferta dotycząca szablonów graficznych. Nie ma w tym nic złego, jednakże klient powinien mieć świadomość, że nie jest to propozycja przygotowania profesjonalnego CV. Dostajemy tylko ładną otoczkę, estetyczny projekt, który nie jest niestety wszystkim. Co więcej, jak już pisałam wcześniej (Jak napisać CV – kilka rad) interesująca grafika nie zawsze jest odpowiednio odbierana przez rekruterów. Korzystając z takiej oferty trzeba zdawać sobie sprawę, że jeszcze dużo pracy przed nami.

Istnieją takie firmy, które jako swój model biznesowy obrały sprzedaż produktów na serwisach sprzedaży grupowej. Nie będę się tu rozpisywać o słuszności takiej decyzji, ale pragnę jedynie wzbudzić ostrożność. Jeśli chcesz komuś dać swoje pieniądze, najpierw warto go dobrze sprawdzić. Jedna z takich firm wczoraj dość mocno mnie zaskoczyła, niestety wcale nie w sposób pozytywny. Umieściła na swoim fanpage na facebooku takie o to zdjęcie:

Wszystko bardzo ładnie. Ciekawe, oryginalne CV. Infografiki są ostatnio bardzo popularne. Odpowiednie dla osób z branży kreatywnej. Jednakże problem tkwi w tym, że ta infografika nie jest dziełem tej firmy. To kreatywne CV jest pomysłem grafika z Wirtualnej Polski. Nie byłoby nic złego w pokazaniu tego CV na swoim fanpage jako ciekawej formy przygotowania dokumentu, jednak należałoby wtedy podać dokładnie źródło. Na infografice znajduje się ono, jednakże nie rzuca się specjalnie w oczy. W takiej opcji jak jest to zrobione w tym konkretnym przypadku można niefortunnie pomyśleć, że firma ta przygotowuje właśnie takie CV. Jest to wprowadzanie klientów w błąd plus promowanie się nieswoimi dziełami (to chyba już plagiat?). Dlatego należy bardzo uważaj wybierając firmę świadczącą usługi przygotowywania dokumentów aplikacyjnych. Nie każda firma jest godna zaufania.

Profesjonalne CV nie może zostać przygotowane za 20 czy 30 zł. Jeśli ktoś przykłada się do tej pracy, to zajmuje to naprawdę sporo czasu. Na proces ten składa się:

  • weryfikacja starego CV (jeśli klient takie posiada);
  • przygotowanie listy pytań (pytania dotyczą zarówno twardych aspektów, takich jak wykształcenie i doświadczenie, jak i mają na celu zweryfikowanie mocnych stron kandydata czy jego osiągnięć, którymi będzie można wzbogacić jego dokumenty aplikacyjne)
Jest to jeden z ważniejszych etapów podczas tworzenia CV. Jeśli dobrze nie zidentyfikujemy mocnych stron kandydata, dokumenty aplikacyjne nie będą w pełni go odzwierciedlać. Z mojego doświadczenia wiem, że istnieją osoby, które nie zdają sobie sprawy z tego co potrafią i trzeba im pomóc to zidentyfikować. Co więcej często okazuje się podczas dodatkowej rozmowy, że posiadają oni umiejętności i wiedzę o której wcześniej nie myśleli w aspekcie wykorzystania w CV. Aby dojść do tego nie wystarczy spojrzeć w stare CV i je ładniej przeedytować. Nie na tym polega przygotowanie profesjonalnego, „szytego na miarę CV”.
  • w razie potrzeby dodatkowy kontakt (telefon/e-mail);
  • stworzenie nowego dokumentu (dokument w przypadku mojej firmy tworzony jest od początku, nie korzystam z szablonów);
Klienci mają do dyspozycji wzory graficzne i jeśli wyrażą taką chęć, to korzystamy z nich. Jednakże cała treść merytoryczna przygotowywana jest zawsze od początku.
  • wysłanie do akceptacji;
  • poprawa dokumentu (jeśli klient zgłasza jakieś uwagi).

Jest to zajmujący proces, wymagający dużo zaangażowania i pracy. Co więcej osoba przygotowująca dokumenty aplikacyjne musi posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności, aby skonstruować „szyte na miarę CV”.

Więc jeśli zależy Ci na profesjonalnym dokumencie, od uczciwej firmy, zweryfikuj najpierw ją. Czasami warto zapłacić więcej pieniędzy. Z nimi przychodzi jakość, indywidualne podejście i profesjonalizm.

Wszystkie osoby potrzebujące nowych dokumentów aplikacyjnych zapraszam do skorzystania z oferty Agenta Kariery.

Uwaga! Wpis ten nie ma na celu awansować mojej firmy spośród konkurencji. Istnieje kilka firm, które oferują uczciwe usługi i profesjonalnie podejście. Tekst ten miał przede wszystkim za zadanie uświadomić klientom za co płacą kupując profesjonalne CV. Taniej w tym wypadku nie zawsze oznacza lepiej.