Jak napisać CV – kilka rad

Kartka z napisem Curriculum Vitae w starej maszynie do pisaniaWiele osób nie zdaję sobie sprawy z tego jak ważne jest odpowiednio przygotowane CV. Dobrze napisane CV wielokrotnie zwiększa szansę na otrzymanie zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną. Jednak nie każdy wie, jak napisać CV, aby zainteresowało osoby zajmujące się rekrutacją. W dzisiejszym wpisie chciałabym zawrzeć kilka rad, które mogą się przydać przy tworzeniu profesjonalnego CV.

Poprawność językowa i ortograficzna

Nikt nie lubi czytać tekstów z błędami. Jest to nieprzyjemne i świadczy o małym zaangażowaniu autora. Więc trudno się dziwić, że gdy rekruter widzi błędy w CV wrzuca dokument do kosza. Jakoś musi dokonać selekcji, a to jeden z prostszych sposobów. Jeśli zależy Ci na znalezieniu pracy, to w pierwszej kolejności zadbaj o poprawne CV.

Błędy

Trzeba uważać na błędy nie tylko ortograficzne, ale również na niefortunnie źle napisany numer telefonu, datę urodzenia, nazwę firmy itp. MS Word lubi płatać figle i poprawiać słowa po swojemu. Dobrze zwrócić na to uwagę. Źle napisany numer telefonu może zniechęcić rekrutera do kontaktu z nami. No chyba, że będzie mu bardzo zależało.

Efektowna grafika

Większość specjalistów HR nie lubi przekombinowanych CV. Powód jest bardzo prosty. W klasycznym CV nie muszą szukać interesujących ich informacji, bo zazwyczaj są w standardowym miejscu. W kreatywnym CV muszą szukać danych przez co tracą czas, a go nie mają za wiele. Efektowna grafika, nietypowa forma CV sprawdzą się w rekrutacji do działów kreatywnych (marketing, eventy, graficy, …), gdzie należy wręcz pokazać niestereotypowe myślenie i zaskoczyć swoją kreatywnością. Dodatkowo dużo rekruterów uważa, że jeśli ktoś przesadnie przesadza z grafiką, chce odwrócić uwagę od rzeczy w CV. Więc jeśli już chcesz urozmaicać swoje CV, zrób to poprzez dodanie delikatnych kolorów w głównych blokach czy w nagłówku. Czasami warto kierować się dewizą, lepiej mniej niż więcej. Niech to Twoje doświadczenie zwróci uwagę osób odpowiedzialnych za rekrutację, a nie jakaś szata graficzna.

Nie zapomnij o swoich kluczowych kompetencjach…

Kluczowe kompetencje to Twoje mocne strony. Należy w tym miejscu wypisać Twoje umiejętności i wiedzę, które będą przydatne na konkretnym stanowisku, na które aplikujesz. Kompetencje stanowiskowe są różne, w związku z tym i kompetencje jakich potrzebujesz, też będą różne. Nie należy jednak wypisywać umiejętności, których nie posiadamy. Kłamstwo ma krótkie nogi, więc nie warto ryzykować, że rekruter je odkryje. Jeśli w kluczowych kompetencjach wypisujesz umiejętności kierownicze to warto dodać jakiej wielkości zespołem kierowałeś. Jest duża różnica pomiędzy kierowaniem 4 osobami, a 40. Każdą wypisaną przez siebie kluczową kompetencje musisz umieć uargumentować poprzez swoje doświadczenie lub wiedzę. Jeśli napiszesz, że jesteś innowacyjny, a nie będziesz umiał tego wytłumaczyć, nikt niestety Ci nie zaufa.

…i profilu zawodowym

Profil zawodowy to takie miejsce w CV w którym argumentujesz dlaczego chcesz pracować na danym stanowisku. Jest to również dobry moment na wyjaśnienie pewnych niezgodności wymagań z Twoimi umiejętnościami. Warto tutaj napisać również o swoim największym sukcesie i postarać się go zobrazować liczbami. Sukces oczywiście powinien być powiązany z stanowiskiem na które aplikujemy. Nasz potencjalny pracodawca będzie wtedy wiedział, czego może się spodziewać po naszej pracy i jak mocno się w nią angażujemy.

Nazwa pliku

Plik najlepiej nazywać według wzoru: imię_nazwisko_CV lub nazwisko_imię_CV. W niektórych poradnikach radzą tak nazwać plik, aby był wyżej na uporządkowanej alfabetycznie liście (zazwyczaj w plikach dokonywane jest właśnie takie uporządkowanie). Więc jeżeli nazywasz się Adam Nowak – Adam_Nowak_CV, a jeśli jesteś Patrycja Adamczyk – Adamczyk_Patrycja_CV. Plik o nazwie CV22poprawione czy CV_nazwa firmy nie wpływają korzystnie na odbiór. Mały szczegół, a jakże istotny.

Format pliku

Najbezpieczniejszym formatem do przesyłania CV jest pdf, gdyż pozwala on na przekazanie dokumentu w niezmienionej formie. Jednakże bywają sytuację, że pracodawcy wymieniają konkretny rodzaj pliku, wtedy należy się do tego dostosować.

Hobby

Część rekruterów uważa, że zakładka hobby w CV jest nieużytecznym zapychaczem miejsca. Są jednak tacy, którzy patrzą na kandydata przez pryzmat właśnie jego zainteresowań. Sposób spędzania wolnego czasu może wiele powiedzieć o kandydacie. Dodatkowo może się okazać, że rekruter ma podobne zainteresowania, wtedy dużo łatwiej o to,by spotkać się na rozmowie rekrutacyjnej. Jednakże, gdy piszesz o swoim hobby, nie może tego robić zbyć ogólnie. Kino, muzyka, książka nic nie mówią tak naprawdę ani o nas, ani o naszych zainteresowaniach. Nie oznacza to wcale, że musisz wpisywać w CV jakieś nietypowe czy ekstremalne hobby. Wystarczy jeśli wystarczająco rozwiniesz to co Cię ciekawi. Jeśli Twoją pasją są filmy to dobrze wymienić gatunek albo ulubionego reżysera, z książkami czy muzyką sprawa ma się dokładnie tak samo. Nie warto też oszukiwać podczas wypisywania hobby, bo to szybko wyjdzie. Jeśli nie masz jakiegoś konkretnego hobby, lepiej nie pisz nic.

Efekty, a nie ogóły w kontekście wykonywanych zadań

Jeśli opisujesz swoje stanowisko i zakres swoich zadań najlepiej pochwal się osiągniętymi przez Ciebie efektami. Jeśli napiszesz- przygotowywanie ofert-  to niespecjalnie wiele mówi o Twoich umiejętnościach. Czy nie lepiej brzmi: dzięki przygotowanym przeze mnie ofertom nastąpił wzrost zamówień o 15 %? Takim komunikatem przekazujesz od razu efekt Twojej pracy i jakie mogą być korzyści z zatrudnienia Ciebie. Staraj się znaleźć w swojej pracy różnego rodzaju osiągnięcia i to właśnie nimi staraj się przekonywać do siebie swoich potencjalnych pracodawców.

Zdjęcie

Najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie profesjonalnego zdjęcia do CV. Odpowiednie zdjęcie wpłynie pozytywnie na odbiór nas jako profesjonalistów. Jeśli nie mamy możliwości zrobienia „na szybko” zdjęcia, może dodać ewentualnie zdjęcie dokumentowe. Jednakże ważne, aby było aktualne. Odpadają zdjęcia „wycinki” z innych czy grupowe. O tym jak kandydaci mogą być kreatywni w zakresie dodawanych zdjęć pisałam już wcześniej w wpisie Ciężkie życie rekrutera. Również lepiej nie bawić się w mistrza Photoshopa. Gdy będziemy się nadmiernie różnić z tym co jest na zdjęciu, rekruter poczuje się oszukany i może to wpłynąć niekorzystnie na wynik rekrutacji.

Struktura

 1. Dane personalne (można wykorzystać nagłówek)
 2. Kluczowe kompetencje
 3. Profil zawodowy
 4. Doświadczenie
 5. Wykształcenie (jeśli posiadasz jakieś specjalistyczne, rzadkie kursy czy elitarne wykształcenie to wykształcenie może znaleźć się przed doświadczeniem)
 6. Znajomość oprogramowania (programy biurowe, księgowe, graficzne …)
 7. Pozostałe umiejętności (prawo jazdy, certyfikaty językowe, kursy…)
 8. Inne (blogi, dodatkowa działalność, nagrody, wyróżnienia,…)
 9. Zainteresowania

To jest dość ogólna struktura CV, która powinna się sprawdzić dla wielu zawodów. Jednakże każde stanowisko pracy ma swoją charakterystykę, przez co i struktura CV może być inna.

Rady na koniec

 • przed wysłaniem CV daj je do przeczytania komuś z Twojego otoczenia. Może on wyłapie jakieś błędy, albo podpowie co można jeszcze dodać;
 • wydrukuj sobie CV i przyjrzyj mu się dokładnie. Błędy łatwiej wyłapywać w wydrukowanym tekście;
 • zawsze powinieneś mieć aktualne CV, nigdy nie wiadomo kiedy będzie Ci potrzebne. Łatwiej jest je uzupełniać na bieżąco (po każdym sukcesie czy zmianie pracy) niż hurtowo po 10 latach;
 • pamiętaj, że rolą CV jest zapewnienie Ci rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli jesteś na nie zapraszany, oznacza to, że CV spełnia swoją funkcję i nie trzeba go zmieniać.

Jeśli nadal nie wiesz jak napisać CV zapraszam do skorzystania z usług Agenta Kariery, który przygotuje dla Ciebie profesjonalne CV według najnowszych standardów HR.

 

Źródło obrazka: flickr.com (CC)