Młodzi, zdolni, perspektywiczni – Kamila Czarnomska

Dziś na moim blogu zagościła „koleżanka po fachu” – Kamila Czarnomska, która prowadzi bloga Trening Kariery. Kamilę udało mi się poznać osobiście podczas warsztatów „Planowanie kariery – 7 grzechów głównych” organizowanych przez Wyższą Szkołę Bankową we współpracy z Architektami Kariery. Cieszę się, że miałam możliwość podejście do niej i poznania w realu, gdyż już od jakiegoś czasu obserwowałyśmy wzajemnie swoje działania w internecie. Kamila jest energiczna i wciąż uśmiechnięta, a przy tym konkretna 🙂 Zaprosiłam ją do cyklu „Młodzi, zdolni, perspektywiczni”, gdyż na pewno na to zasługuje. Z resztą przekonajcie się sami!

Kamila Czarnomska

Kamila Czarnomska

Rocznik: 1989

Wykonywane zajęcie:  Redaktorka bloga Trening Kariery,  Doradca Kluczowych Klientów Architekci Kariery

Wykształcenie: wyższe

Hobby: poznawanie nowych ludzi, angażowanie się w ciekawe projekty

 

Kamilo, opowiedz trochę o sobie.

Mam na imię Kamila, pochodzę z Gdańska. Na co dzień tworzę bloga Trening Kariery o odkrywaniu, planowaniu i zarządzaniu swoją ścieżką zawodową. Pracuję również w firmie Architekci Kariery jako Doradca Klienta Kluczowego,  gdzie zajmuję się sprzedażą poprzez coaching, analizą dokumentów aplikacyjnych, sytuacji zawodowej klientów, dobieram najkorzystniejsze usługi doradcze oraz  udzielam porad z zakresu HR.

Wolne chwile poświęcam rysowaniu, pochłanianiu książek oraz realizowaniu swoich pomysłów (jak już na któryś się w końcu decyduję 🙂 ).

Jak to się stało, że trafiłaś do Architektów Kariery?

Do Architektów Kariery trafiłam z ukrytej rekrutacji. Moja koleżanka, która była na stażu w dziale marketingu opublikowała na facebooku post, w którym napisała o możliwości współpracy z tą firmą w dziale sprzedaży. Napisałam do niej, popytałam o szczegóły, wysłałam aplikację i zapytałam koleżankę czy mogłaby mnie zarekomendować u bezpośredniego właściciela rekrutacji. Zgodziła się i opowiedziała o mnie. Następnego dnia zostałam zaproszona na rozmowę rekrutacyjną.

Co było dla Ciebie trudne na początku pracy w Architektach?

Zbudowanie autorytetu przed samą sobą i zdobycie tej siły charakteru, którą wyczuwa się w głosie.  Większość moich klientów to prezesi dużych firm, managerowie z wielkich korporacji, specjaliści z wielu branż. Szukając rozwiązań swoich sytuacji zawodowych oczekują partnera merytorycznego, który będzie mieć odwagę się z nim nie zgodzić i czasami powiedzieć trudną, ale potrzebną prawdę.

Teraz nie mam problemu w prowadzeniu (tak, prowadzeniu) negocjacji handlowych, trudnymi emocjami klientów, z ich zarówno dobrym jak i negatywnym nastawieniem, jednak nie było tak zawsze.

Kiedy przyszłam do Architektów sytuacja była odwrotna. Słowo „prezes”, „dyrektor”, „manager” przed nazwiskiem osoby z którą miałam rozmawiać wzbudzał we mnie strach. Negocjacje prowadzili moi klienci, nie ja.  To było bardzo trudne- ten brak kontroli. Wzbudzał we mnie sporo negatywnych emocji, nie rzadko doprowadzał do płaczu. Na szczęście miałam wsparcie w swoim zespole, który pomógł mi przezwyciężyć te trudności. Mogę śmiało powiedzieć, że  dziś jestem tu gdzie jestem, dzięki ich cierpliwości i wyrozumiałości.

Jesteś obecnie koordynatorem projektu współpracy Wyższej Szkoły Bankowej i Architektów Kariery. Jak się Ci udało to osiągnąć? Co jest najtrudniejszego w tym projekcie?

Umówiłam się na spotkanie z  Beatą Kapcewicz- prezes Architektów Kariery i powiedziałam, że chciałabym zacząć reprezentować  firmę na zewnątrz np. podczas targów.  Zapytałam czy jest taka możliwość, jeśli tak to kiedy i gdzie mogę się stawić 🙂 .  Wtedy usłyszałam, że jest w planach projekt, w którym będę mogła wziąć udział, ale muszę poczekać na dogranie szczegółów. Uzbroiłam się w cierpliwość  i kiedy warsztaty w Wyższej Szkole Bankowej zaczęły się zbliżać, zostałam koordynatorem.

Największym  wyzwaniem było  dobranie  zespołu, który miał mnie wspierać. Rekrutacja nie była łatwa, ale się opłaciła. Współpracuję z wyjątkowymi osobami, pełnych zapału, radości i chęci do działania.  W tym miejscu chciałabym podziękować  Kasi, Violi, Karolinie, Kasi, Ewie, Agnieszce i  Asi – to właśnie mój kochany zespół ;).

Z jakich powodów założyłaś swojego bloga Trening Kariery i co on Ci daje?

Z kilku. Po pierwsze dlatego, że po udziale w szkoleniu z Beatą Kapcewicz i Panem Grzegorzem Turniakiem, chciałam się podzielić swoimi planami i spostrzeżeniami ze znajomymi.  Dodatkowym impulsem były wiadomości od przyjaciół, którzy zadawali masę pytań na temat rynku pracy, a także fakt, że zanim trafiłam do Architektów Kariery  kilka miesięcy szukałam pracy i z perspektywy czasu uświadomiłam sobie ile błędów mogłabym uniknąć, gdybym wiedziała o nich.  Wisienką na torcie było podzielenie się pomysłem na bloga z moją managerką Joanną Gdaniec, która utwierdziła mnie w przekonaniu, że to dobry pomysł.

Trening Kariery jak sama nazwa wskazuje nie jest miejscem, gdzie wypowiada się jakiś mega ekspert. Prowadzę go ja- Kamila Czarnomska, która zrobiła kilka kroków na drodze do swojego sukcesu, ma wiedze i doświadczenia, ALE i to jest bardzo ważny element, ma wsparcie udzielane przez najlepszych Coachów Kariery w Polsce.  Jak widać, mogę uczyć się od najlepszych. Zdobywanie wiedzy, nowych doświadczeń i kompetencji to właśnie mój trening, przygotowujący do sukcesu. Chcę przekazać to co mam oraz czerpać energię do działania i uczyć się dobrych praktyk od moich czytelników 😉

Dzięki blogowi poznałam mnóstwo ciekawych osób, które podjęły decyzje o zawalczeniu o siebie.

Przyniósł mi  on również  oferty  współpracy, a także konkretne oferty  pracy. Dzięki Treningowi Kariery z dziewczyny, która nie mogła znaleźć  stałego zatrudnienia, stałam się osobą decydującą o swoim miejscu pracy.

Czy uważasz, że wykształcenie i dodatkowe szkolenia są ważne w pracy jaką wykonujesz?

Jeśli mam być szczera to wszystko zależy od tego jak chcesz wykorzystać zdobytą wiedzę. Ja ze swoich studiów wykorzystuję wybrane elementy, które są mi w danej chwili potrzebne. Jeśli pojawia się potrzeba, by rozwinąć konkretne kompetencje- szukam szkoleń, które bardzo selekcjonuję. Jeśli już któreś wybiorę to angażuję się na nich w 100%, żeby faktycznie mój udział miał sens. Staram się by moje wykształcenie i szkolenia uzupełniające  były spójne z tym co robię. W obecnej pracy wykorzystuję wiedzę z zakresu negocjacji, zarządzania emocjami i elementy coachingu.

Jaki jest Twój największy sukces?

Hmmm nie mam „największego sukcesu”.  Każda rekomendacja, klient który krzyczy mi do ucha „Pani Kamilo udało się!!”,  każdy wpis czytelnika na Treningu Kariery, każdy sygnał mówiący o tym, że ktoś zmienił swoje życie zawodowe , czy każde zaproszenie  na rozmowę rekrutacyjną bądź propozycja udziału w ciekawym projekcie jest moim sukcesem.

Opowiedz o swoich dalszych planach zawodowych i rozwojowych?

Moje plany zawodowe są ściśle związane ze strategią, którą wypracowałam z Coachem kariery na audycie kariery  i pozostaną moją tajemnicą 😉 Powiem tylko tyle, że najprawdopodobniej zobaczymy się w Dubaju, przewinie się również wątek dyplomatyczny, a wszystko to zostanie w ramach sprzedaży i coachingu 😀

Co poleciłabyś innym młodym osobom, które boją się wziąć los we własne ręce?

Żeby zdefiniowali swój strach. Nie ma nic gorszego niż powtarzanie sobie „chcę zrobić to czy to, ale się boję”. Dopiero odpowiedź na pytanie: co tak naprawdę wzbudza we mnie strach, przyniesie nam rozwiązanie i pozwoli pójść dalej. W moim przypadku było to przełamanie stereotypu młodej dziewczyneczki, która nic nie wie, a chce negocjować z rekinami biznesu. Nie udałoby mi się go pokonać, gdyby nie świadomość z czym walczę.

I jeszcze jedno, otaczajcie się ludźmi , którzy Was wspierają 😉 . To pomaga przełamać każdy strach 😉

 

KONTAKT: Trening Kariery