Młodzi, zdolni, perspektywiczni – Patryk THORO Paździerski

Patryk THORO PaździerskiPatryk Paździerski to młody, obiecujący grafik, który swoją przygodę z tworzeniem rozpoczął jako 14-latek. Obecnie, jako 21-latek ma za sobą współpracę z znaczącymi firmami oraz bardzo ciekawe projekty pozazawodowe. Patryka, jak na jego wiek, wyróżnia dojrzałość w myśleniu i tworzeniu relacji z klientami. Zdaje sobie sprawę, że poza wysokimi umiejętnościami zawodowymi niezmiernie ważne są elokwencja i otwartość na klienta. 

Patryk Paździerski

Nickname: THORO

Rocznik: 1992

Wykonywane zajęcie: grafik komputerowy

Wykształcenie: Technik Poligraf

Hobby: eSport, WrestleMania, Skydive

 

Opowiedz coś o sobie. Czym się zajmujesz? Kiedy zacząłeś?

Mieszkam w spokojnej wsi położonej niedaleko miasta Inowrocław. Na co dzień zajmuje się projektowaniem  i przygotowywaniem plików do druku. Projektowaniem zainteresowałem się 7 lat temu, gdy natknąłem się na forum modderów gry Gothic. Jeżeli chodzi o szeroko pojętą poligrafię to początek miał miejsce w 2008 roku, gdy zacząłem edukację w Zespole Szkół Chemicznych w Bydgoszczy na kierunku poligrafii.

Skąd się wziął Twój pseudonim?

Mój pseudonim wziął się z od jednego z głównych bogów nordyckich z dynastii Asów – THOR’a – Boga burzy i piorunów, sił witalnych, którego bronią był niszczycielski młot Mjolnir 😉 . Chociażby od jego imienia pochodzi nazwa czwartku w w języku angielskim – thursday – dzień Thor’a. Interesując się mitami, fantastyką delikatnie zmodyfikowałem jego imię i powstał THORO 🙂 .

Zaczynałeś od GIMP. Czy uważasz, że jest to dobry program dla początkujących? Jeśli nie, to jaki poleciłbyś osobom, które rozpoczynają swoją przygodę z grafiką?

Oczywiście, że tak!  Program ten jest rewelacyjny dla początkujących. Daje nam sporo możliwości i dzięki niemu uczymy się podstaw graficznych, dowiadujemy się co to jest gradient i do czego służy, jak wykonywać proste operacje na warstwach, kanałach i temu podobnych. Polecam ten program, ponieważ dzięki niemu mogłem szybciej i łatwiej rozpocząć pracę z profesjonalnym programem do grafiki i edycji zdjęć – Photoshopie. Na dzień dzisiejszy nie widzę obok GIMP’a lepszego i bardziej funkcjonalnego programu dla początkujących.

Obecnie posiadasz tytuł technik poligraf. Czy planujesz dalej się kształcić? Czy będzie to szkoła wyższa czy może jakieś szkolenia? Jeśli nie, to dlaczego?

Na dzień dzisiejszy najważniejsza jest dla mnie praca, uczyłem się przez tyle lat aby pracować – szczególnie w zawodzie. Na studia przyjdzie jeszcze czas! 😉 Jeżeli w przyszłości rozpocznę studia to będą one powiązane z grafiką czy poligrafią aczkolwiek po drodze może pojawić się coś ciekawszego.

Czy uważasz, że wykształcenie kierunkowe jest niezbędne w pracy grafika?

To zależy. Grafik to pojęcie względne i bardzo rozbudowane, ponieważ są graficy webowi, którzy nie potrzebują doświadczeń czy lekcji z zakresu poligrafii. Z drugiej strony są dizajnerzy projektujący logotypy, księgi znaku, którzy muszą wiedzieć jak przygotować plik do druku sitowego, offsetowego, cyfrowego. Patrząc przez pryzmat mojego doświadczenia uważam, że wiedza nie boli i czym więcej wiemy tym lepiej. Zawsze mamy jakiś zapas teorii, która ułatwia nam pracę.

Jak Ci się współpracuje ze Złotą Piątką – znaną polską drużyną Counter Strike?

Złota Piątka jakiś czas temu zawiesiła działalność, teraz mamy „złotą trójcę” gdyż w zespole nastąpiły swego rodzaju roszady. Współpraca z chłopakami zawsze była sympatyczna. Pracowałem dla gamingu w którym zazwyczaj byli, począwszy od pierwszych prac dla Meet Your Makers do aktualnych dla Universal Soldiers.

Opowiedz o swoim największym zawodowym sukcesie.

Moim największym zawodowym sukcesem była praca dla amerykańskiej korporacji – MeadWestvaco mającej swoją siedzibę w Bydgoszczy. Dostałem się tam od razu po zakończeniu edukacji i miałem przyjemność przygotowywać pliki dla takich firm jak Avon czy Oriflame. Pracowałem tam 9 miesięcy i zdobyłem bardzo dużo doświadczenia w przygotowywaniu plików pod druk offsetowy. Z tego miejsca chciałbym serdecznie pozdrowić Pana Dariusza i Sławka,  którzy przez te 9 miesięcy byli moimi mentorami 🙂 .

Dodatkowo, bardzo dumny jestem z projektu dla Dwayne’a THE ROCK Johnson’a , który w pewnym stopniu był ukoronowaniem moich prac.  Projekt ten został zauważony wśród dziesiątek tysięcy innych twórców i opublikowany przez samego THE ROCK’a na jego fanpage. Było to dla mnie przeogromnym szczęściem i radością, że zwykły człowiek jak ja może zostać wyróżniony przez swojego idola 😉

Jaki rodzaj prac graficznych najlepiej Ci odpowiada i dlaczego?

Trudno powiedzieć jaki. Przez pierwsze parę lat projektowania sugerowałem się grunge’m i wszelakiego rodzaju teksturowaniem prac. Być może dlatego, że trudno było mi się rozstać z moderowaniem gier. Od pewnego czasu pracuje nad subtelnością, delikatnością i prostotą swoich prac 🙂

Jakimi zasadami kierujesz się w swojej współpracy z klientami?

Mam parę istotnych zasad :

  • Znajomość oferowanego projektu – kompetencja stawiana jest ponad wszystkie umiejętności.
  • Elokwencja – oprócz wiedzy, którą posiadam liczy się także odpowiednia erudycja, bogactwo językowe na takim poziomie, aby klient słyszał, że rozmawia z kimś odpowiedzialnym i doświadczonym, aby mógł poczuć pewność, że podołam jego wymaganiom.
  • Brak pośpiechu – w rozmowie z klientem wykazuje ogromną cierpliwość i zdaje sobie sprawę, że nie mam do czynienia z kosmitą z innej planety tylko z człowiekiem, który oczekuje ode mnie prostego wyjaśnienia niezrozumiałych dla niego kwestii.
  • Makietowanie – zasada nad którą pracuję, wprowadzenie do projektów makiet, które mają służyć jako pierwowzór danej pracy. Ułożenie elementów graficznych wg danej koncepcji. Więcej o tym nie mogę napisać ponieważ jestem w trakcie tworzenia takowych makiet. 

Jakie masz dalsze plany zawodowe?

Znalezienie pracy w której będę się spełniał zawodowo, w której będę szanowany i w której poszerzę swoje umiejętności i zdobędę więcej doświadczenia. Aktualnie jestem na etapie poszukiwania pracy.

Co byś poradził młodym osobom, które chcą zająć się grafiką?

Aby się nie poddawali, brnęli do przodu, odrzucali ten szary świat i kreowali własny 🙂 .

 

KONTAKT:

 Tel: 560605303

skype: thoro-ja

e-mail: patryk.pazdzierski@gmail.com