O własnej działalności z Krzysztofem Piotrowskim

Po chwilowej przerwie na łamach bloga pojawia się kolejna rozmowa na temat własnej działalności. Na moje pytania odpowiedział Krzysztof Piotrowski, właściciel Studia Graficznego PIOTROWSKI. To właśnie jemu zawdzięczam grafiki na mojej stronie oraz całą kreację wizerunkową dla mojej firmy. Krzysztof ma wieloletnie doświadczenie w branży, działa w niej niemalże połowę swojego życia. Niewdzięczni szefowie oraz brak odpowiedniego szacunku do jego pracy zaprowadziły go do założenia własnej działalności. Działalności,  z której jak można wywnioskować z poniższego tekstu, coraz bardziej jest zadowolony.

Powiedz kilka słów o sobie i swojej firmie

Studio Graficzne PIOTROWSKI istnieje od 1-go września 2011 roku, czyli dość krótko. Jednak jak sam o sobie mówię: nie jestem nowy w branży, ale w końcu jestem niezależny! 🙂 Zajmuję się projektowaniem wszelkiego rodzaju reklam i materiałów firmowych, a także drukiem i wszelkim możliwym wykonawstwem reklam.  Osobiście poligrafią i reklamą zajmuję się od ponad 14-stu lat, czyli prawie połowę swojego życia. Zacząłem dość przypadkowo, jako 15 –sto letni praktykant składu komputerowego w drukarni,  ale spodobało mi się to i wkrótce przerodziło w pasję. Dziś posiadam wieloletnie doświadczenie, wiedzę nabytą w ukierunkowanych szkołach oraz umiejętności, które doskonaliłem przez ten czas. Dzięki temu mogę śmiało powiedzieć, że znam się na tym co robię, a dowodem na to są klienci, którzy mi zaufali i nie zawiedli się.

Skąd pomysł na własną działalność?

Własną firmę postanowiłem założyć, ponieważ dość już miałem pracy dla kogoś. Wszyscy pracodawcy u których pracowałem dużo wymagali, a mało dawali od siebie. Najlepiej, żeby człowiek pracował dla takiego pracodawcy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu na kilku stanowiskach jednocześnie i nie pytał jakie za to dostanie wynagrodzenie i czy w ogóle dostanie.

Skoro więc musiałem odnajdywać się w pracy nie tylko jako grafik, ale także jako handlowiec, operator wszelkiego rodzaju urządzeń, magazynier, tragarz itp., zdecydowałem, że lepiej będzie to wszystko robić na własnych rachunek.

Jaka jest według Ciebie największa zaleta własnej działalności?

Nienormowany czas pracy i brak zwierzchnika. Fantastycznie jest nie musieć się nikomu tłumaczyć ani wysłuchiwać głupich uwag czy poleceń.

O dobrym już było. To teraz jakie są wady własnej działalności?

Brak płynności finansowej i niepewność o jutro. Jednak z każdym kolejnym miesiącem pracy, te obawy są coraz mniejsze. Zleceń przybywa i sytuacja się stabilizuje. Trzeba też mieć dużo motywacji i być wymagającym dla samego siebie. Bo gdy nikt nad tobą nie stoi „z batem” to można się rozleniwić 😉

Czy pojawiły się jakieś przeszkody podczas zakładania działalności lub już w trakcie istnienia firmy?

W samym zakładaniu działalności przeszkód w zasadzie nie było. Co najwyżej niefajnie było spędzić w urzędzie miasta 5 godzin czekając na swoją kolej składania wniosku. Bardzo pomocne było biuro rachunkowe z którego usług korzystam. Wszystko co mogli, zrobili za mnie, a resztę powiedzieli gdzie i jak załatwić. Teraz gdy firma istnieje, raczej nie zdarzają się żadne problemy w jej prowadzeniu.

Czy coś należałoby zmienić w polskim ustawodawstwie, aby prowadzenie działalności było prostsze?

Zdecydowanie stałe koszty takie jak opłaty ZUS są za wysokie, a ostatnio nawet się zwiększyły… Osobiście uważam, że instytucja taka jak ZUS nie powinna istnieć, albo powinna się sprywatyzować. Każdy powinien mieć prawo wyboru czy, jak i gdzie chce się ubezpieczyć, tak abyśmy mieli pewność, że nasze pieniądze będą służyć nam, a nie Państwu.

Czy masz jakąś radę dla osób dopiero zakładających swoją działalność?

Nie bać się pójść na swoje! Nie zwlekać i nie wahać się tylko działać! Im szybciej się zdecydujecie tym lepiej dla was! Sam żałują, że tak późno podjąłem tę decyzję. Mogłem to zrobić już dawno, ale się obawiałem czy sobie poradzę. Jak się okazało zupełnie niepotrzebnie.

KONTAKT:

Studio Graficzne PIOTROWSKI

piotrowski@grafik.gda.pl

www.grafik.gda.pl

600 198 414