O własnej działalności z Rafałem Łyczkowskim

Rafał Łyczkowski jest wraz z Marcinem Prysem, którego już gościłam na łamach mojego bloga, współwłaścicielem firmy Mindflow Multimedia. Z wykształcenia programista i taką funkcję spełnia również w firmie. Gdy poznałam Rafała i Marcina skojarzyli mi się z popularnymi z reklamy Sercem i Rozumem. Radosny, energiczny Rafał kontrastował z mocno stąpającym po ziemi, poważnym Marcinem. Jednakże, jak pokazują poniższe odpowiedzi, Rafał również ma głowę na karku i duże pojęcie o biznesie. Własna działalność to dla niego przede wszystkim możliwość podejmowania szybkich i trafnych decyzji. Podkreśla, ze w prowadzeniu biznesu liczy się przede wszystkim: siła, upór i konsekwencja.

Powiedz kilka słów o sobie i swojej firmie

Nazywam się Rafał Łyczkowski. Mam 27 lat. Ukończyłem Politechnikę Szczecińską (teraz ZUT) na wydziale Informatyki zostając specjalistą oprogramowania komputerów. Od 3 lat prowadzę działalność gospodarczą Mindflow Multimedia wraz ze swoim wspólnikiem Marcinem Prysem.

Do tej pory zajmowaliśmy się usługami, jednak działalność naszej firmy cechuje otwartość na innowacje.  Dlatego po uzyskaniu statusu „Firma innowacyjna” postanowiliśmy zainwestować nasze doświadczenie w nowy projekt www.inspeo.pl.

Mamy nadzieje, że korzyści uzyskane z tego projektu, pozwolą nam nadal cieszyć się pracą.

Skąd pomysł na własną działalność?

W życiu zawsze dążyłem do niezależności. Już na studiach zorientowałem się, że praca sprawia mi przyjemność, wtedy poznałem Marcina Prysa, z którym rozpoczęła się moja współpraca.

Jaka jest według Ciebie największa zaleta własnej działalności?

Niezależność i swoboda wyboru. Wiele razy przy wykonywaniu większych projektów doceniliśmy to, wspólnie podejmując szybkie, często trafne decyzje i przechodząc od razu do akcji. Pełna kontrola nad działaniami, które podejmujemy przynosi wymierne korzyści, których nie moglibyśmy osiągnąć w innym modelu. Na przykład pozwala skrócić czas realizacji zlecenia, a co za tym idzie jego kosztów – dzięki czemu tak prężnie utrzymywaliśmy się na rynku.

O dobrym już było. To teraz jakie są wady własnej działalności?

Co generalnie jest atutem – zaangażowanie, a właściwie to ile każdy z nas jest w stanie poświęcić. Biznes w Polsce nie jest łatwy, dlatego zawsze jest pewne ryzyko niestabilności, z którym trzeba się liczyć.

Czy pojawiły się jakieś przeszkody podczas zakładania działalności lub już w trakcie istnienia firmy?

Dość skomplikowane procesy urzędowe. Chyba jedną z większych przeszkód przy zakładaniu spółki był termin ważności dokumentów.

Czy coś należałoby zmienić w polskim ustawodawstwie, aby prowadzenie działalności było prostsze?

Wszyscy żyjemy w tym samym kraju, gdzie ponosimy bezpośrednie korzyści w postaci podatków firm zarabiających w Polsce. Aby zbudować silną gospodarkę, należy ją otworzyć przed nowymi możliwościami. Niestety polskie prawo odstrasza od zakładania firm przez młodych ludzi obawiających się podatków i składek, które i tak trzeba zapłacić nawet gdy miało się gorszy okres w biznesie.

Ponadto to co może powodować porażki niekiedy fajnych pomysłów jest system podatkowy. Wiele razy doświadczyliśmy sytuacji, w której musieliśmy zapłacić podatki od faktur, które nie zostały uregulowane przez klienta. Na przykład w Wielkiej Brytanii system podatkowy pozwala na opłacanie faktury dopiero w momencie, gdy te pieniądze otrzymamy od klienta.

Czy masz jakąś radę dla osób dopiero zakładających swoją działalność?

To co pomogło nam osiągnąć sukces to pewna idea, którą wyznawaliśmy od początku naszej współpracy – Siła, upór, konsekwencja to cechy które powinny charakteryzować nowych przedsiębiorców.

Ponadto zawsze powtarzam, że: każde zadanie, każdy projekt, a nawet każda jedna rozmowa telefoniczna jest swoistego rodzaju doświadczeniem – korzystajmy z niego.

 

KONTAKT:

Rafał Łyczkowski

rafal@mindflow.pl

rafal.lyczkowski@inspeo.com

Tel: 531 480 578

www.mindflow.pl

www.inspeo.pl