O zarządzaniu projektami Monika Ewertowska (Metodyka PRINCE2)

PRINCE2 logoDzisiaj kolejna odsłona cyklu wywiadów z praktykami zarządzania projektami. O metodyce PRINCE2 opowiada Monika Ewertowska, która swoje doświadczenie zdobywała realizując projekty unijne oraz informatyczne. Jak wdraża się projekty w podobno najbardziej sformalizowanej i biurokratycznej metodyce? Dowiesz się tego z dzisiejszego wpisu.

Monika EwertowskaMonika Ewertowska

Absolwentka administracji oraz politologii. Doświadczenie związane z projektami zdobywała najpierw w Urzędzie Marszałkowskim gdzie zajmowała się projektami dofinansowanymi z Unii Europejskiej następnie zmieniła perspektywę i uczestniczyła w dużym projekcie informatycznym w jednej z większych trójmiejskich spółek.

Omawiana metodyka: PRINCE2

 

Wykształcenie i certyfikaty związane z opisywanym sposobem zarządzania projektami: Certyfikat Prince2 Foundation

Lata doświadczenia w pracy w charakteryzowanej metodyce: 3,5 roku

Inne znane metodyki zarządzania projektami: Metodyka PMI

Opis metodyki – krótka charakterystyka, jej zalety i wady:

Metodyka Prince2 to w rzeczywistości zbiór brytyjskich dobrych praktyk z obszaru realizacji projektów doskonalony i utrwalany przez wiele lat. Sama nazwa oznacza Projekty w Sterowalnym Środowisku (PRojects IN Controlled Enviroments ). Filozofia PRINCE 2 to założenie, że projekt jest pewną tymczasową organizacją, która ma dostarczyć produkt lub produkty biznesowe zgodne z tzw. Uzasadnieniem Biznesowym. W związku z tym organizacją tą trzeba odpowiednio zarządzać tj. planować i delegować i kontrolować wszystkie aspekty projektu a także motywować zaangażowane w nim osoby. Służyć mają temu tzw. Procesy (7), Tematy (7) i Pryncypia (7) oraz powiązania między nimi. Metodyka PRINCE2 opisuje te powiązania oraz pokazuje jak za ich pomocą zarządzać projektem.

Jej największa zaletą a jednocześnie wadą jest ….. uniwersalność! Projektem PRINCE 2 można wybudować most, wdrożyć system informatyczny czy zorganizować projekt szkoleniowy. Osoba która ją zna może wspierać w związku z tym projekty z różnych obszarów tematycznych. Natomiast największą wadą jest zasada, iż PRINCE2 mówi „co” (należy zrobić w projekcie)ale nie mówi „jak”(należy to zrobić). Dlatego realizacja projektów PRINCE2 dla osób które debiutują w tej roli może być dość trudna.

W jakich projektach, według Ciebie, najlepiej sprawdza się ta metodyka?

Tak jak wspominałam wyżej metodyka PRINCE 2 jest uniwersalna – miałam okazję pracować w niej zarówno przy projektach unijnych jak i przy projekcie informatycznym i w każdym się sprawdziła.

Czy według Ciebie konieczne jest posiadanie specjalistycznych kursów, szkoleń i certyfikatów w celu sprawnego posługiwania się tą metodyką?

Z pewnością nie brak jest głosów, że projekty można realizować bez stosownej wiedzy – ale skąd mamy wiedzieć nie znając metodyki, że rzeczywiście realizujemy „projekt” czy tylko pewne „działanie” ? Osobiście uważam że niezbędna jest wiedza teoretyczna poświadczona stosownym certyfikatem – w wypadku PRINCE2 jest to poziom Foundation. Egzamin jest płatny, najlepiej poprzedzić go kursem przygotowującym do jego zdania. Certyfikat nie wymaga odnawiania. Jeżeli zaczniemy zawodowo być praktykami w realizacji projektów warto pomyśleć o kolejnych stopniach: Practitioner oraz Professional, które bazują na wiedzy praktycznej. Te należy jednak co kilka lat odnawiać.

 

Kontakt do Moniki Ewertowskiej: http://www.goldenline.pl/monika-ewertowska/

 

Źródło obrazkahttp://www.prince-officialsite.com/home/home.aspx