Recepta na sukces

Recepta na sukces - Bursztyn BatyckiJakiś czas temu miałam możliwość wysłuchania kilku wystąpień w ramach Business Sopot Festival. Tematem spotkania było: Kreatywność jest wszystkim – innowacyjne podejście kluczem do sukcesu w biznesie. Wśród występujących znalazła się Bożena Batycka, twórca sukcesu marki Batycki. Opowiadała ona o tym czym jest dla niej sukces i co jest potrzebne, żeby go osiągnąć. Jej przemówienie stało się dla mnie inspiracją do napisania dzisiejszego wpisu.

Według pani Bożeny Batyckiej nie ma złotej recepty na sukces, ale są pewne czynniki, bez których nie uda nam się go na pewno osiągnąć.

Po pierwsze: CEL

Jeśli nie zdefiniujemy sobie konkretnego celu, skąd będziemy wiedzieli, co tak naprawdę chcemy osiągnąć? Samo powiedzenie: chce być bogaty, czy chce być profesjonalistą nie wystarczy. Cel musi być jasno określony i stały. Wciąż zmieniając nasze pragnienia nie osiągniemy sukcesu. Cel warto konstruować według zasady SMART, o której pisałam już w jednym z moich wcześniejszych wpisów „Ciągle mówię i mówię, ale wciąż nic się nie dzieje…„. Cel, to pierwszy szczebel na drabinie zwanej sukcesem.

Po drugie: PASJA

Robiąc coś z przymusu nigdy nie zbudujemy nic spektakularnego. Tylko praca z pasją, wkładanie w działania serca może być fundamentem sukcesu. Pani Batycka powiedziała: „chce zadziwiać świat, robiąc to najlepiej na świecie”. O swoich produktach i drodze do sukcesu mówiła z wielkim zaangażowaniem i błyskiem w oku, wskazującym na to, że robi coś co kocha i z czego jest dumna.

Po trzecie: WIARA

Jeśli sami nie będziemy wierzyć w to do czego dążymy, czemu ktoś inny ma w to uwierzyć? Wiara jest mocnym spoiwem łączącym cel i pasję. To ona powoduje, że możemy wbić się na wyżyny. Dzięki niej trwamy w naszych zamierzeniach i je konsekwentnie realizujemy.

 

Wydaje mi się, że te trzy czynniki wpływające na sukces bliskie są niejednej osobie, która go osiągnęła. Cel, pasja i wiara to to czym powinniśmy się kierować myśląc o naszej drodze życiowej i podejmując strategiczne dla nas samych decyzję. Należy pamiętać, że dla każdego sukces znaczy co innego i mierzony jest inną skalą. I to chyba jest w tym wszystkim najpiękniejsze.

Warto przemyśleć jeszcze jedną wypowiedź pani Batyckiej: „Biznes nie ma ograniczeń. One znajdują się jedynie w nas samych”. Czyż często zdarza się nam mówić „to się nie da”. Lecz dlaczego nie możemy czegoś zrealizować? Zazwyczaj przyczyna siedzi wewnątrz nas. Brak odpowiedniego zaangażowania, wykształcenia, doświadczenia czy lęk przed podejmowaniem decyzji może skutecznie zablokować nasze działania. Lecz to od nas zależy na jak długo tak się stanie. Wierząc w nasz pomysł, mając cel i tworząc coś z pasją na pewno uda nam się osiągnąć sukces. Na przekór wszystkim i wszystkiemu.

Musimy również pamiętać, że to co może stanowić o naszym sukcesie często znajduje się w zasięgu ręki, czy nawet w nas samych. Pani Batycka przez długi czas szukała pomysłu na wyróżnienie swoich produktów. Nie chciała, aby jej wyroby były jednymi z wielu, ginącymi w tłumie. Zdawała sobie sprawę, że sam wysokogatunkowy materiał, ciekawe wzornictwo i doskonałe wykonanie to za mało wobec coraz bardziej wymagającego rynku i konsumentów. Aż w końcu pewnego dnia wpadła na genialny pomysł. Wykorzystała to, co miała od wielu lat w zasięgu ręki – bałtycki bursztyn. Od tamtej pory wszystkie produkty sygnowane są choćby kawałeczkiem bursztynu. To pozwoliło zbudować przewagę i rozpoznawalność nad innymi markami.

Dla pani Bożeny Batyckiej sukces to: wolność, spokój i harmonia. A czym jest sukces dla Was?

 

 

Źródło obrazka: almamarket.pl