Zdjęcie do CV

Superbohater rozdzierający koszulę W jednym z moich dawnych wpisów o tym Jak napisać CV poruszałam już zagadnienie zdjęcia do CV. Jednakże na podstawie moich zawodowych doświadczeń wydaję mi się, że powinnam szerzej zająć się tą problematyką. Zdjęcie w CV jest dość trudną kwestią, gdyż według polskich przepisów pracodawcy nie mają prawa go od kandydatów wymagać. Realia jednak są dalekie od teorii i pewnie co najmniej połowa ogłoszeń o pracę zawiera zapis „CV ze zdjęciem”. W związku z tym trudno walczyć z panującą w Polsce „modą” i lepiej spróbować wykorzystać ją na swoją korzyść.

Zdjęcie w CV może być naszą „kartą przetargową”. Jeżeli osoba rekrutująca ujrzy profesjonalne zdjęcie na którym kandydat miło się do niej uśmiecha, bez wątpienia zwróci uwagę również na treść CV. To może być nasza przewaga nad pozostałymi kandydatami. W takim wypadku konieczne jest przygotowanie odpowiedniego, profesjonalnego zdjęcia do CV. Odpadają takie fotografie jak:

 • zdjęcie dokumentowe
 • zdjęcie „z ręki”
 • zdjęcie „wycinka” z innego zdjęcia
 • zdjęcia obrobione graficznie – zniekształcone, groteskowe
 • zdjęcia złej jakości
 • skany zdjęć
 • zdjęcie nieaktualne
 • mocno wyretuszowane zdjęcia

Jeśli nie masz odpowiedniego zdjęcia lepiej prześlij CV bez niego.  Zdjęcie musi być cyfrowe, wysokiej jakości i przygotowane przez profesjonalistę. Pewnie wielu z Was dziwi się, że na pierwszym miejscu odrzuciłam zdjęcia dokumentowe. Obecnie są one wypychane przez zdjęcia typu biznesowego, które są dużo ciekawsze i lepiej prezentują się w CV.

Dobre przykłady profesjonalnych zdjęć do CV:

 

Wiesława Leszczyńska profesjonalne zdjęcie do CV Anna Bujna profesjonalne zdjęcie do cv Wojciech Drewczyński profesjonalne zdjęcie do cv
Wiesława Leszczyńska  Anna Bujna  Wojciech Drewczyński

 

W zdjęciach typu biznesowego można zamieścić również całą sylwetkę, co jest dość ciekawą zmianą w stosunku do dawnych zdjęć w CV. Jednakże, jak we wszystkim należy zachować umiar. Najbezpieczniejszym zdjęciem jest takie od pasa w górę.

Co jeszcze jest ważne podczas robienia zdjęć do CV?

 • Tło powinno być jasne (biel, błękit, beż, siwy).
 • Warto na zdjęciu delikatnie się uśmiechać – uśmiech zawsze budzi uśmiech i pozytywne emocje.
 • Istotny jest również kolor ubioru. Najlepsze kolory to: granaty, beże i szarości. Należy koniecznie unikać brązów, różów i fioletów.
 • Panie powinny pamiętać o kolorze paznokci – najlepsze są kolory neutralne. Czerwień choć bardzo ładna, nie jest uznawana za profesjonalną. Istotny też jest umiar w doborze biżuterii.
 • Ważne jest, żeby fotograf nie przesadził z korektą zdjęcia. Gdy będziemy się różnić w rzeczywistości od wizerunku ze zdjęcia rekruter podświadomie poczuje się oszukany. Nie jest to najlepsze pierwsze wrażenie jakie możemy wywrzeć.
 • Na sesję zdjęciową, o ile jest to możliwe, warto zabrać kilka kompletów ubrań. Nie zawsze możemy przewidzieć jak coś będzie prezentować się na zdjęciu, więc dobrze mieć alternatywę.

Tak przygotowane, profesjonalne zdjęcie warto też umieścić na serwisach internetowych dla profesjonalistów (LinkedIn, GoldenLine). Rekruterzy coraz częściej wyszukują kandydatów, więc szkoda zatrzeć dobre wrażenie z CV, nieciekawym zdjęciem na serwisie.

Oczywiście od powyższych rad istnieją odstępstwa, np. podczas rekrutowania do branż kreatywnych (marketing, design, grafika, itp). Jak to zazwyczaj bywa w takich branżach, zdjęcie do CV (jak i sam dokument) może być, a wręcz powinno być, niestandardowe. Jednakże należy na to uważać. Gdy aplikujemy do tradycyjnej korporacji prawdopodobne jest, że taka chęć wyróżnienia może zostać negatywnie odebrana.

WAŻNE:

Przygotowując swoje CV do wyjazdu za granicę (np. Anglia czy Irlandia) usuń z niego zdjęcie, gdyż istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że aplikacja zostanie odrzucona. W krajach tych istnieje bardzo duża poprawność polityczna i firmy nie chcą być oskarżane o dyskryminację. W związku z tym przed szukaniem pracy poza Polską dobrze jest zweryfikować sprawę zdjęcia w CV.